Ekskurzija Gorenjska

V sredo, 22.4.2015 smo se učenci 8. in 9. razreda odpravili na Gorenjsko, kjer smo imeli tehniški dan.  FOTO

Čeprav smo morali vstati že nekaj minut bolj zgodaj smo se ob 7.30 zbrali pred šolo, od tam pa smo se odpravili do Prešernove rojstne hiše. V Vrbi na Gorenjskem nas je pričakal nasmejani vodič, ki nam je povedal, malo o Prešernu, malo o času v katerem je živel in njegovi hiši. Po končani predstavitvi smo ob Prešernovem spomeniki zrecitirali nekaj njegovih pesmi, nato pa smo se z avtobusom odpravili v Kropo. Tam smo se razdelili v dve skupini. Ena skupina si je najprej ogledala kovaški muzej, druga pa vigenjc Vice nato smo se zamenjali. V kovaškem muzeju smo vse izvedeli bolj teoretično. Vodička nam je povedala pogoje, ki so bili v Kropi, da se je kovaštvo razvilo prav tam, kam so šli ti žeblji… Nekaj stavkov je spregovorila tudi o sami Kropi in življenju kovaških družin (delale so tudi ženske in otroci…). V vigenjcu pa smo to izkusili tudi bolj v praktičnem pogledu kovaštva. Tukaj nam je vodič pokazal kako so kovali, nato pa smo se lahko preizkusili tudi sami. Po obisku Krope pa smo se ustavili še v Dovžanovi soteski, kjer smo si, prav tako razdeljeni v dve skupini, ogledali prečudovito naravo, poučili pa smo se tudi o kamninah, ki so prisotne na tistem območju. Po Dovžanovi soteski smo si zakonec ogledali še delovno taborišče Ljubelj, ki je bil podružnica večjega taborišča Mauthausena. Tudi tam sta nas v življenje taboriščnikov popeljala (v dveh skupinah) vodiča.