Opazovanje nočnega neba – 8.a in 9.a

V okviru astronomskega naravoslovnega dne, ki je vključeval še predavanje in delavnice, smo 16. februarja 2017 na šolskem igrišču OŠ Rovte izvedli opazovanje nočnega neba. Osnovna šola ima srečo z lokacijo, saj v tem delu Slovenije nebo ni močno svetlobno onesnaženo, je pa še vedno daleč od idealnega.

Noč je bila povsem jasna, nebo prosojno, Luna pa še pod obzorjem, kar nam je omogočalo opazovati nebo in nebesne objekte v praktično idealnih okoliščinah. Sprva smo opazovali ozvezdja in objekte s prostimi očmi, nato pa smo si meglice, kopice in galaksije ogledali še z dvema večjima teleskopoma. Tako smo vesolje spoznali preko predavanja, nato z lastnimi rokami na delavnicah, nazadnje pa smo se prepričali še na lastne oči.

O tem, kako temna je bila noč, pričajo tudi fotografije, na katere se je komajda ujelo kaj svetlobe.

Foto: Matic Smrekar.